Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir Mide Balonu Nedir ?

Yutulabilir Mide Balonu : Yaklaşık 12×25 mm boyutlarında kapsülün içerisine sıkıştırılmış mide balonu ve onunla bağlantılı 75-80 cm’lik hortumcuğu olan endoskopi ve anestezi gerekmeden bol suyla yutularak mideye ulaşması sağlanan mide balon setidir.

Yutulabilir Mide Balonu Mideye Nasıl Yerleştirilir ?

Balonun kapsül içine sıkıştırılmış kısmı ağza alınarak bol su ile yutulur. Mideye ulaşıp ulaşmadığını anlamak için röntgen çekilir. Mideye ulaştığına emin olunduktan sonra dışarıda kalan hortumcuk aracılığı ile balon kendi özel sıvısı ile şişirilir (yaklaşık 450-500 cc)

Yutulabilir Mide Balonu Hangi Etki ile Kilo Vermeyi Sağlar?

Diğer mide balonları ile aynı etki mekanizması üzerinde etkinlik sağlar. Mide balonları mide hacminin bir kısmını işgal ederek daha az gıda ile doymayı sağlar. Aynı zamanda balon midenin çıkış kısmında tıkaç etkisi nedeniyle midenin daha yavaş boşalmasını sağlar, bu da tokluk süresinin uzun olmasını temin eder ve daha az gıda tüketilir.

Çıkartılan Balona Göre Yutulabilir Mide Balonunun Avantajları Nelerdir ?

  • İşlem esnasında sedasyon (hafif anestezi) gerekmez.
  • Endoskopi yapılmadan uygulanır.
  • Tekrar çıkartılması gerekmez.

Çıkartılan Balona Göre Yutulabilir Mide Balonunun Dezavantajları Nelerdir ?

  • Tekrar girilerek hacmi değiştirilemez.
  • İşlem öncesi endoskopi yapılmadığı için midedeki aktif kanama, aktif enfeksiyon, tümöral oluşumlar, şüpheli lezyonlar varsa bunlar gözden kaçar. Ayrıca endoskopi yapılmadığı için mide çıkışındaki pilorun fonksiyonel yapısı değerlendirilmeden balon takılmış olur. Eğer pilorda kaçak varsa uygulamadan yeterli etkin sonuç alınamaz.
  • Çıkartılan balondan daha pahalıdır.

Yutulabilir Mide Balonu Uygulamasında Ne Gibi Komplikasyonlar Olabilir?

Dikkatli ve tecrübeli bir ekip işlemi uyguluyorsa ciddi bir komplikasyon görülmez. Fakat en önemli kompllikasyon balonun midede olduğu düşünülerek yemek borusu veya ince bağırsakta şişirilecek olması halinde ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Endoskopi yapılarak balonun midede olduğu teyit edilemediğinde bu risk az da olsa her zaman mevcuttur. Balonun midede olduğunu teyit için röntgen çekilir.

Yutulabilir Mide Balonu Takıldıktan Sonra Ne Gibi Rahatsızlıklar Görülebilir?

En çok görülen rahatsızlık dolgunluk hissi, bulantı ve kusmadır. Bunların çoğu ilk 24 saatten sonra kendiliğinden geçer. Bazen hastaların yeni takılan balona alışmaları ve tolere etmeleri zaman alabilir. Bazen uzayan bulantı-kusma periyotlarına rastlanabilir. Bunların çoğu basit tıbbi tedavilerle giderilir.

Endoskopik obezite tedavileri ve yutulan mide balonu fiyatı bilgisi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüp Mide AmeliyatıDoç. Dr. Murat Kanlıöz

Öncesi & Sonrası

Sıkça Sorulan Sorular

İşlem yapılmadan 8 saat önce ağızdan herhangi şey alınmaması önerilir. Başka hazırlık gerektirmez.

Hayır. Yutulabilir balon yaklaşık 16 hafta sonra kendiliğinde patlayarak doğal yollarda atılır.

16 haftalık dönemde yaklaşık %7-15 oranında kilo vermesi beklenir.

Kilo vermede etkili olmuş ise defalarca uygulanması konusunda herhangi engel yoktur.

Bize Yazın

WhatsApp

Hemen Ara